Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije u suradnji s Regionalnom agencijom DUNEA, Razvojnom agencijom Grada Dubrovnika DURA-om i tvrtkom VRTLAR d.o.o., u sklopu tradicionalnog obilježavannja Dana otvorenih vrata EU projekata, u petak 17. svibnja 2019. s početkom u 10:00 sati, organizira simboličnu sadnju autohtonih biljaka mirte (Myrtus communis) i pinja (Pinus pinea) u urbanom dijelu Dubrovnika na lokaciji Boninovo – Zelena akupunktura Grada.

Uređenje javnih zelenih površina predstavlja sliku grada, podsjećajući čovjeka da je dio ekosustava, doprinosi održavanju zdravog urbanog okoliša i zdravlja ljudi općenito te ujedno daje savršen prirodni odgovor na utjecaj klimatskih promjena u urbanim prostorima.

Ovim događajem naglašava se važnost NATURA 2000 ciljnih vrsta kao prirodnog fenomena, s obzirom da je više od 60% Dubrovačko-neretvanske županije pod zaštitom ekološke mreže NATURA 2000.