U sklopu Ljetne škole filma na otoku Šipanu, u razboblju Od 04. do 14. kolovoza 2024. godine, provodila se radionica animiranog filma s djecom o strogo zaštićenoj vrsti riječnoj kornjači (Mauremys rivulata), u sklopu projekta Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji – “LIFE for Mauremys”.
Radionica je imala dvostruki cilj: edukaciju i kreativni izražaj. Djeca su kroz izradu kadrova animiranog filma radili na prikazu života riječne kornjače, s posebnim naglaskom na prijetnje s kojima se ova vrsta suočava te mjere očuvanja njenog staništa. U sklopu programa, djelatnice Javne ustanove vodile su djecu na terensku nastavu u Posebni herpetološki rezervat Lokve u Majkovima, gdje su imali priliku upoznati se s ekologijom i biologijom riječne kornjače te dobiti uvid u konkretne izazove vezane uz njeno očuvanje.
Tijekom radionice, djeca su stvarala kadrove animiranog filma s ciljem podizanja svijesti o potrebi zaštite ove vrste. Rezultati njihovog rada bit će uključeni u izradu profesionalnog edukativnog animiranog filma o riječnoj kornjači, čija se premijera planira tijekom ljeta 2025. godine, u sklopu iduće Ljetne škole filma Šipan.
Na svečanom zatvaranju Ljetne škole filma, održanom 14. kolovoza u Šipanskoj luci, prikazani su dijelovi animiranog filma nastalog tijekom radionice. Ovaj završni događaj poslužio je kao prilika za predstavljanje rada djece te naglašavanje važnosti edukacije o zaštiti ugroženih vrsta.
Cilj projekta je poboljšati konzervacijski status riječne kornjače u Republici Hrvatskoj uspostavom održivih populacija u obnovljenim staništima te osigurati dugoročno pravilno upravljanje istima.
Vodeći partner projekta je Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, a uz Javnu ustanovu partneri na projektu su Udruga Hyla, Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba i Hrvatske vode.
Projekt se financira kroz Program LIFE, program Europske unije namijenjen financiranju aktivnosti na području zaštite prirode i okoliša, a predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je od 01. listopada 2022. do 30. rujna 2026. godine.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 EUR, od čega je 60% sufinancirano sredstvima Europske unije (1.278.844,26 EUR), dok sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 EUR. Za provedbu aktivnosti ove Javne ustanove predviđeno je 582.258,97 EUR.
Animirani film dostupan je putem linka u nastavku: https://youtu.be/1sBE7YJoeKA