Predstavljena publikacija Javne ustanove Vodič kroz zaštićene dijelove prirode u području Dubrovačko-neretvanske županije

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Dubrovačko-neretvanske županije predstavila je publikaciju Vodič kroz zaštićene dijelove prirode u području Dubrovačko-neretvanske županije u prostorijama Velike vijećnice Grada Dubrovnika 13. veljače 2015.

Cilj Vodiča, ujedno i prvog promotivnog materijala Javne ustanove, bio je prikazati zaštićene dijelove prirode i ekološku mrežu Natura 2000 te biološku, geološku i krajobraznu raznolikost u području Dubrovačko-neretvanske županije te upoznati široku javnost s prirodnim vrijednostima naše Županije.

Vodič kroz zaštićene dijelove prirode

Pozdravni govor održao je mr.sc. Davorko Obuljen zamjenik župana Dubrovačko-neretvanske županije, nakon čega se prisutnima obratila dr.sc. Marija Crnčević, v.d. ravnateljice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Dubrovačko-neretvanske županije.

U predstavljanju vodiča sudjelovao je stručni tim autora: meteorolog Marko Vučetić, dipl.ing.fiz., i Marijana Miljas, mag.ing.silv, koji su prisutne detaljnije upoznali s koncepcijom vodiča kao i sa samim tijekom realizacije istog.

Vodič opisuje povijesni pregled zaštite prirode u Republici Hrvatskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, osnovna obilježja Dubrovačko-neretvanske županije kao i zaštićene dijelove prirode i ekološku mrežu Natura 2000 te pravila ponašanja u zaštićenim područjima. Također opisuje pojedinačno, po kategorijama zaštite, sukladno Zakonu o zaštiti prirode (NN 80/13) ukupno 40 zaštićenih dijelova prirode.