Uklanjanje otpada iz speleoloških objekata
Trajanje projekta: 02/2024-02/2025
Opis projekta:
Projekt uklanjanja otpada odbačenog u speleološke objekte na području ekološke mreže Natura 2000 (HR2001367 I dio Korčule) te u blizini zaštićenih područja park-šuma Hober i posebnog rezervata šumske vegetacije Kočje.
Speleološki objekti su sukladno čl. 99. Zakona o zaštiti prirode (Narodne novine br 80/13, 15/18, 14/19, 127/19.) od posebnog interesa za RH i uživaju njenu posebnu zaštitu. Špilje i jame omogućuju nam direktan uvid u izgled krškog podzemlja te pružaju bogat i nepresušan izvor za geomorfološka, geološka, hidrogeološka, biološka, paleontološka i mnoga druga istraživanja. Podzemni špiljski prostori pružaju ključno stanište za razne životinjske zajednice te čuvaju dokaze prošlog života, klime i geoloških procesa. Uz to su i prirodan rezervoar zaliha pitke vode, ključnog elementa u kršu. Voda se kroz šupljikavi krški teren procjeđuje u podzemlje pri čemu nastaje vrlo razvijen podzemni krajolik koji čuva čak 70% zaliha pitke vode u Hrvatskoj.
Izrazito okršeno područje istočnog dijela Korčule posjeduje značajnu hidrogeolološku vrijednost – krške jame su kolektori podzemne pitke vode, a područje je jedinstveno i po raznolikosti podzemne faune.
Cilj projekta:
Kroz projekt se planira očistiti tri speleološka objekta smještena na području Grada Korčule: Jama na Mratinu (Žrnovo), Jama od Bašćine kod Razine (Žrnovo) i Jama u Pupnatu.
Nositelj projekta:
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije
Suradnici:
ADRIATICA – Društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Mediterana
Grad Korčula
Vrijednost:
Ukupna vrijednost: 36.450 €
Financiranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost: 29.160 €