Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije sudjelovala je u manifestaciji Dani otvorenih vrata EU projekata u organizaciji ureda EUROPE DIRECT Dubrovačko-neretvanske županije 23. studenog 2021. godine na ušću Neretve, gdje je održana akcija čišćenja otpada antropogenog podrijetla.

U akciji su osim Javne ustanove i Regionalne agencije DUNEA, sudjelovali učenici Srednje poljoprivredne i tehničke škole u Opuzenu te udruga BIOM.

Javna ustanova je učenicima održala kratku edukaciju o prirodnim vrijednostima Posebnog ornitološko-ihtiološkog rezervata Ušće Neretve, dok je DUNEA upoznala učenike s problematikom onečišćenja mora plastikom. Nakon edukativnih aktivnosti i same akcije čišćenja, učenici su uz stručno vodstvo imali prilike promatrati ptice.

Sudionici su prikupili veće količine naplavina antropogenog porijekla, od čega je najzastupljenija vrsta otpada bila plastika.

Događanje je podržala i Čistoća Opuzen koja se pobrinula za uklanjanje i zbrinjavanje prikupljenog otpada.

Održana eko akcija samo je dio aktivnosti u sklopu manifestacije Dani otvorenih vrata EU projekata čime se Hrvatska i ove godine uključila u širu kampanju koju provodi Europska komisija pod nazivom Europe in My Region, a čiji je cilj potaknuti građane da nauče više o projektima koje Europska unija financira diljem Europe.