Dana 17. veljače 2025. godine djelatnice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije održale su u Putnikovićima edukativnu radionicu Priča o riječnoj kornjači. Radionica je održana za djecu od prvog do osmog razreda Područne škole Putnikovići. U školi je postavljena putujuća izložba s edukativnim plakatima putem kojih se djeca mogu pobliže upoznati s riječnom kornjačom, njenom rasprostranjenošću, staništem te ugroženosti i načinom zaštite.
Radionica je održana u sklopu projekta LIFE for Mauremys kojem je cilj poboljšati konzervacijski status riječne kornjače u Republici Hrvatskoj uspostavom održivih populacija u obnovljenim staništima te osigurati dugoročno pravilno upravljanje istima. Cilj ove radionice je podizanje razine svijesti o zaštiti slatkovodnih kornjača našeg zavičaja, kao i o prirodnim vrijednostima te upoznavanje djece na koji način svaki pojedinac može doprinijeti očuvanju kornjača u njihovim staništima.
Riječna kornjača (Mauremys rivulata) je strogo zaštićena, a ujedno i Natura 2000 vrsta. Obitava jedino u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u 4 međusobno izolirane populacije – Majkovi, Ston, Konavle i na području ekološke mreže Natura 2000 – Delta Neretve. Ugrožena je vrsta u Stonskom polju, a u području delte Neretve je na rubu izumiranja. Najveće prijetnje riječnoj kornjači predstavljaju degradacija i gubitak staništa uzrokovan kanalizacijom vodenih tokova, ekološka sukcesija, ilegalno korištenje vrša te prisustvo invazivnih stranih vrsta.
Projekt LIFE for Mauremys je sufinanciran kroz Program LIFE, program Europske unije namijenjen financiranju aktivnosti na području zaštite prirode i okoliša, a predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je od 01. listopada 2022. do 30. rujna 2026. godine. Uz Javnu ustanovu partneri na projektu su Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, Udruga Hyla, Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba i Hrvatske vode. Predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je od 01. listopada 2022. do 30. rujna 2026. godine.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 EUR, od čega je 60% sufinancirano sredstvima Europske unije, što iznosi 1.278.844,26 EUR. Za provedbu aktivnosti Javne ustanove osigurano je 582.258,97 EUR. Sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 EUR.