Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije sudjelovala je na četvrtom transnacionalnom sastanku partnera projekta Održiva zaštićena područja kao ključna vrijednost za dobrobit ljudi (Sustainable protected areas as a key value for human well-being – GREENHEALTH). Sastanak se  održao 17. i 18. rujna 2024. godine u selu Muczne na jugoistoku Poljske, a domaćin je bio poljski partner – Potkarpatska regija.

Zbog problema sa zračnim prometom u odlasku za Poljsku, Javna ustanova nije bila u mogućnosti sudjelovati uživo, već je sudjelovala na sastanku putem Internet platforme.

Nakon pozdravnog govora domaćina, održana je treća interregionalna edukativna radionica kojoj su prisustvovali predstavnici partnera i njihovi dionici. Nakon kratkog uvoda u radionicu uslijedila je prezentacija predstavnika svih partnera vezano uz primjere dobre prakse održive inkluzivnosti u njihovim državama. Radionica je bila osmišljena na način da je predstavnik svakog partnera predstavljao primjer dobre prakse sudionicima u trajanju ne dužem od tri minute. Nakon toga, sudionici su  postavljali pitanja, na koje je predstavnik partnera odgovarao.

Nakon treće interregionalne radionice održan je četvrti transnacionalni projektni sastanak kojem su prisustvovali partneri projekta GREENHEALTH. Na sastanku su predstavnici partnerskih institucija raspravljali o dosadašnjim provedenim aktivnostima te su definirani i usklađivani budući projektni zadaci s ciljem kvalitetnijeg ispunjenja projektnih zaduženja svakog od partnera.

Dvodnevno druženje projektni partneri iskoristili su drugog dana za terenski obilazak primjera dobre prakse, koji je započeo hodanjem po pješačkoj stazi dugoj oko 4 km koja je opremljena TOTUPOINT sustavom  i drugim sadržajima za slijepe i slabovidne osobe, a završio obilaskom muzejskog paviljona s izložbom faune i flore planinskog lanca Bieszczady u Centru za promicanje šumarstva u Muczneu te posjetom tresetištu u Tarnawa Wyżna uz stručno vođenje.

Javna ustanova, u partnerstvu s Autonomnom zajednicom regije Murcia (Španjolska), Potkarpatskom regijom (Poljska), Sjevernom i zapadnom regionalnom skupštinom (Irska), Prešovska samoupravnom oblasti (Slovačka), Prirodnim rezervatom Kullaberg (Švedska), savjetodavnim partnerom Federacijom EUROPARC (Njemačka) i pridruženim partnerom Dubrovačko-neretvanskom županijom, kroz četiri iduće godine provodi aktivnosti jačanja bioraznolikosti regija Europske unije poboljšanjem upravljanja europskim zaštićenim područjima kroz jačanje veza te strateškom i operativnom suradnjom između zaštite bioraznolikosti i zdravlja i dobrobiti ljudi.

Cilj projekta GREENHEALTH je ojačati bioraznolikost regija Europske unije poboljšanjem  upravljanja zaštićenim područjima kao ključnom vrijednosti za dobrobit ljudi, kao i stvaranje veza između zdravstvenih i ekoloških politika i uključivanje inicijativa za ljudsko zdravlje u programe zaštićenih područja. Zaštićena područja u Europskoj uniji predstavljaju temeljni alat za očuvanje prirode i bioraznolikosti te pružaju višestruke koristi u uslugama ekosustava. Stoga je potrebno identificirati, odabrati te konačno prenijeti najbolju praksu među regijama.

Projekt GREENHEALTH započeo je 01. ožujka 2023. godine i traje do 31. svibnja 2027. godine, ukupne vrijednosti 1.745.776.00 EUR, od čega je 80% sufinancirano sredstvima Europske unije, program Interreg Europe (1.367.745,20 EUR). Za provedbu aktivnosti Javne ustanove predviđeno je 139.670,00 EUR.