Djelatnice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije dana 20. siječnja 2025. godine u Blatu na otoku Korčuli održale su edukativnu radionicu o riječnoj kornjači. Na radionici su sudjelovala djeca trećih razreda Osnovne škole Blato. U školi je postavljena i putujuća izložba sa edukativnim plakatima o riječnoj kornjači.
Edukativna radionica je održana u sklopu projekta LIFE for Mauremys kojem je cilj poboljšati konzervacijski status riječne kornjače u Republici Hrvatskoj uspostavom održivih populacija u obnovljenim staništima te osigurati dugoročno pravilno upravljanje istima. Kroz ovu radionicu djeca su se upoznala s vrstama kornjača te se su imala priliku pobliže se upoznati s riječnom kornjačom, njenim karakteristikama, načinom života, razmnožavanjem te načinom na koji se ona može zaštititi.
Riječna kornjača (Mauremys rivulata) je strogo zaštićena, a ujedno i Natura 2000 vrsta. Obitava jedino u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u 4 međusobno izolirane populacije – Majkovi, Ston, Konavle i delta Neretve. Ugrožena je vrsta u Stonskom polju a u području delte Neretve je na rubu izumiranja. Najveće prijetnje riječnoj kornjači predstavljaju degradacija i gubitak staništa uzrokovan kanalizacijom vodenih tokova, ekološka sukcesija, ilegalno korištenje vrša te prisustvo invazivnih stranih vrsta. Cilj ove radionice je podizanje razine svijesti o zaštiti slatkovodnih kornjača našeg zavičaja, kao i o prirodnim vrijednostima te upoznavanje djece na koji način svaki pojedinac može doprinijeti očuvanju kornjača u njihovim staništima.
Projekt LIFE for Mauremys je sufinanciran kroz Program LIFE, program Europske unije namijenjen financiranju aktivnosti na području zaštite prirode i okoliša, a predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je od 01. listopada 2022. do 30. rujna 2026. godine. Uz Javnu ustanovu partneri na projektu su Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, Udruga Hyla, Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba i Hrvatske vode. Predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je od 01. listopada 2022. do 30. rujna 2026. godine.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 EUR, od čega je 60% sufinancirano sredstvima Europske unije, što iznosi 1.278.844,26 EUR. Za provedbu aktivnosti Javne ustanove osigurano je 582.258,97 EUR. Sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 EUR.