Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije bila je domaćin  drugog sastanka partnera i upravljačkog odbora projekta Preparing, Adapting, Reconstructing: actions to promote climate change adaptation and risk disaster resilience in Italian and Croatian sensitive ecosystems – bePrepARed koji se održao 18. i 19. veljače 2025. godine u hotelu Narenta u Metkoviću kao i putem Internet platforme.

Na sastanku dvadesetak predstavnika partnerskih institucija iz Italije i Hrvatske raspravljalo je o dosadašnjim provedenim aktivnostima te su definirani i usklađivani budući projektni zadaci u cilju što kvalitetnijeg ispunjenja projektnih zaduženja svakog partnera. Svi nositelji radnih paketa prezentirali su glavne ishode paketa te opisali aktivnosti koje slijede u narednim mjesecima. Također, raspravljalo se o financijskom izvještaju projekta kao i o dosadašnjim utrošenim sredstvima te o izazovima koje će biti potrebno savladati pri izvedbi budućih aktivnosti projekta.

Budući da je delta rijeke Neretve ciljno područje projekta bePrepARed, dvodnevno druženje projektni partneri iskoristili su za upoznavanje s prirodnom i kulturnom baštinom delte Neretve kroz posjet Prirodoslovnom muzeju Metković i Arheološkom muzeju Narona. Također su imali prilike nadopuniti svoja saznanja o ovom području kroz vožnju tradicionalnim neretvanskim prijevoznim sredstvom – lađom po močvarnom predjelu Kuti (u neposrednoj blizini Posebnog ornitološkog rezervata Kuti) uz stručno vođenje Javne ustanove.

Glavni ciljevi projekta bePrepARed su: 1) Koordinacija i integracija alata za upravljanje rizikom te sustava i politika usmjerenih na poboljšanje otpornosti ranjivih ekosustava i krajolika kojima je čovjek povijesno upravljao s obje strane Jadranskog mora; 2) Stvaranje novih vještina visoke kompetencije i prakse za upravljanje vodenim ekosustavima; 3) Prijenos alata, sustava i politika unutar područja Italije i Hrvatske, prilagođavajući ih održivom korištenju vodnih resursa u ruralno-urbanim krajolicima; 4) Podizanje svijesti institucija i civilnog društva o rizicima povezanim s nedostatkom vode i njenom potrebom za politike uštede vode i prilagodbe.

Klimatske promjene imaju različite utjecaje na zemlje EU uzrokujući ekstremne pojave kao što su suše, toplinski valovi, bujice i poplave. Upravljanje zalihama vode je ključno za rješavanje i ublažavanje ekstremnih pojava kao što su preobilje ili nestašica vodenih resursa, čija dostupnost bitno utječe na lokalnu proizvodnju, dobrobit stanovnika i upravljanje zemljištem, s povećanjem rizika od erozije tla i šumskih požara.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije jedna je od sedam partnera projekta koji obuhvaća ciljano područje doline Neretve gdje je u sklopu svog redovnog poslovanja, dužna održavati stabilno stanje područja, Natura 2000 staništa i vrsta. Uz Javnu ustanovu projektni partneri su: Regional Agency for Reconstruction – Earthquake 2012 / Emilia-Romagna Region, Euro-Mediterranean Center on Climate Change Foundation, Strategic Agency for the Sustainable Development of the Territory, San Bartolo Regional Park Authority, Agencija za razvoj Zadarske županije – ZADRA NOVA i Javna ustanova RERA s.d. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije.

Projekt se sufinancira iz programa INTERREG ITALIJA-HRVATSKA ukupne vrijednosti 2.233.582,33 eura, dok ukupna vrijednost aktivnosti Javne ustanove iznosi 319.000,33 eura. Trajanje projekta je od 01. travnja 2024. godine do 30. rujna 2026. godine.