Dana 29. listopada 2024. godine djelatnice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije održale su edukativnu radionicu za učenike Osnovne škole Cavtat u okviru projekta LIFE for Mauremys.
Edukativna radionica Priča o riječnoj kornjači posebno je naglasila očuvanje i zaštitu slatkovodnih kornjača kao i upoznavanje sa staništem ovih zaštićenih, ugroženih i rijetkih vrsta. Kroz radionicu djeca nižih razreda osnovne škole su naučila kako prepoznati različite vrste kornjača, razumjeti njihovu ulogu u ekosustavu i što mogu učiniti kako bi pomogli u njihovom očuvanju.
U školi je postavljena i putujuća izložba edukativnih plakata o riječnoj kornjači, njenoj rasprostranjenosti i staništu te ugroženosti i načinima zaštite.
Riječna kornjača (Mauremys rivulata) jedna je od najugroženijih vrsta hrvatske herpetofaune. U Republici Hrvatskoj ju nalazimo u 4 međusobno izolirane populacije – Majkovi, Ston, Konavle i delta Neretve. Najveće prijetnje riječnoj kornjači predstavljaju degradacija i gubitak staništa uzrokovan kanalizacijom vodenih tokova, ekološka sukcesija, ilegalno korištenje vrša te prisustvo invazivnih stranih vrsta.
Glavne poruke ove radionice su:
-ne zatrpavajmo i ne ograđujmo lokve, kanale i vodotoke – staništa kornjača;
-odgovorno se ponašajmo prema egzotičnim kornjačama – kućnim ljubimcima jer njihovim puštanjem u prirodu možemo ugroziti riječne i barske kornjače u područjima na kojima obitavaju.
Kroz aktivnosti projekta LIFE for Mauremys nastavljaju se daljnje edukacije na temu očuvanja riječne kornjače i njezinih staništa. Cilj projekta LIFE for Mauremys je poboljšati konzervacijski status riječne kornjače u Republici Hrvatskoj uspostavom održivih populacija u obnovljenim staništima te osigurati dugoročno pravilno upravljanje istima.
Uz Javnu ustanovu partneri na projektu su Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet,Udruga Hyla, Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba i Hrvatske vode
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 EUR, od čega je 60% sufinancirano sredstvima Europske unije a za provedbu aktivnosti ove Javne ustanove predviđeno je 582.258,97 EUR. Sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je 13% te iznosi 267.731,00 EUR.