Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, dana 22. ožujka 2025. godine, sudjelovala je u obilježavanju Svjetskog dana voda u Metkoviću.
Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka kako bi se istaknula važnost vode za ljudsku potrošnju i promoviralo održivo upravljanje vodnim resursima. Ove godine pod sloganom „Spasimo naše ledenjake“, Svjetski dan voda 2025. poziva na globalnu suradnju u borbi protiv otapanja ledenjaka jer predstavljaju izvor pitke vode, energiju i stabilnost ekosustava.
Javna ustanova sudjelovala je postavljanjem putujuće izložbe o riječnoj kornjači kako bi educirala posjetitelje o važnosti očuvanja njezinih vodenih staništa. Program je uključivao edukativne radionice te otvaranje info panoa za informiranje građana. Predstavljena je slikovnica „MAUREMISI: Dižemo glas za kornjačin spas!“ koja na zabavan način educira o zaštiti kornjača. Također, maskote riječne kornjače, Mara i Hrvoje, bile su prisutne kako bi na zabavan način djecu upoznale sa strogo zaštićenom vrstom i važnosti očuvanja vodenih ekosustava U aktivnosti su se uključila i djeca Osnovne škole Stjepana Radića iz Metkovića, koja su sudjelovala u uzorkovanju i analizama vode, upoznajući se s važnosti očuvanja bioraznolikosti.
Uz Javnu ustanovu, događanju su prisustvovali ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, predstavnici Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer, predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije, predstavnici Grada Metkovića i predstavnici Općine Kula Norinska.
Cilj događanja bio je podizanje svijesti o očuvanju vode kao najdragocjenijeg resursa. Poseban naglasak stavljen je na održivo upravljanje vodama i prilagodbu klimatskim promjenama. Svi prisutni potaknuti su na aktivno sudjelovanje u zaštiti okoliša za buduće generacije.
Iako je Hrvatska među vodećima u Europi po bogatstvu vodnih resursa, provode se brojni projekti usmjereni na zaštitu voda, pročišćavanje otpadnih voda i obranu od poplava. Također se ulaže u modernizaciju sustava navodnjavanja, čime je omogućeno navodnjavanje tisuća hektara poljoprivrednih površina, dok racionalizacija potrošnje vode i smanjenje gubitaka ostaju ključni prioriteti.