Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije sudjelovala je na sastanku s predstavnicima Organizacije za ekonomsku suradnju (OECD)  dana 11. lipnja 2024. godine u Dubrovniku.

U okviru projekta Poboljšanje kvalitete višerazinskog upravljanja i jačanja otpornosti otočkih gospodarstava, Dubrovačko-neretvansku županiju posjetila je delegacija OECD-a. Tijekom dvodnevnog studijskog posjeta predstavnici OECD-a održali su više sastanaka s predstavnicima Regionalne razvojne agencije – DUNEA, Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije, Županijske lučke uprave Korčula, Centra za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije, Županijske komore Dubrovnik, Sveučilišta u Dubrovniku, tvrtke Radež, Specijalne bolnice Kalos, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Turističke i ugostiteljske škole Dubrovnik, Grada Dubrovnika, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, Agencije za gospodarenje otpadom Dubrovačko-neretvanske županije, Turističke zajednice Dubrovačko-neretvanske županije, Javne ustanove Nacionalni park Mljet, Općine Orebić, kao i nadležnih odjela Dubrovačko-neretvanske županije za tematiku otoka. Teme monitoring sastanaka bile su strateški prioriteti otočne politike Dubrovačko-neretvanske županije, povećanje konkurentnosti kroz inovacije i povezanost, demografske promjene i jačanje ljudskog kapitala, održivo upravljanje resursima i okolišem te jačanje višerazinskog upravljanja i suradnje.

U sklopu sastanka na temu Održivo upravljanje resursima i okolišem, Javna ustanova, kao jedna od sudionika, održala je predavanje o zaštićenim prirodnim vrijednostima otoka Dubrovačko-neretvanske županije (uključujući poluotok Pelješac te Malostonski zaljev) s osvrtom na izrađene Planove upravljanja zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže, istraživanja i monitoringe te završene projekte i projekte u tijeku za predmetna područja koje je Javna ustanova provela ili provodi.

Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), osnovana je 1961. godine. To je međunarodna organizacija koja trenutno broji 38 zemalja članica. Osnovana je s ciljem kako bi potaknula gospodarski napredak i svjetsku trgovinu. Zemlje članice, demokratske zemlje okrenute tržišnom gospodarstvu, pružaju platformu za razmjenu političkih iskustava, traženje odgovora na zajedničke probleme, prepoznavanje dobrih praksi i koordinaciju domaćih i međunarodnih politika svojih članica.

Trenutno najvažniji vanjskopolitički cilj Republike Hrvatske članstvo je u OECD-u koji će predstavljati značajan instrument za daljnji razvoj, gospodarsku korist, poticaj reformi poboljšanja standarda kroz kontinuirani gospodarski rast, daljnje poboljšanje poslovnog okruženja za tvrtke, jačanje reputacije Republike Hrvatske u svijetu, veću atraktivnost za strane ulagače te jačanje veza s najrazvijenijim gospodarstvima svijeta.