U organizaciji nacionalnog koordinatora natjecanja Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, ovogodišnje proglašenje pobjednika natjecanja Hrvatsko stablo 2021. godine održano je online 15. listopada 2021. godine.

Pobjednik ovogodišnjeg natjecanja je Stoljetni div u srcu Slavonije s osvojenih 11.042 glasa. Riječ je o stablu golemog mamutovca – Sequoia gigantea ili Sequoiadendron giganteum (Lindl.) J.Buchh, starosti oko 130 godina, smještenom u sklopu EPIcentra Sequoia Slatina. Ovaj Stoljetni div zaštićen je 1967. godine sukladno Zakonu o zaštiti prirode (Narodne novine broj 80/13, 15/18, 14/19 i 127/19) kao spomenik parkovne arhitekture – pojedinačno stablo.
Priča o golemom mamutovcu u Slatini govori nam o ovom stablu kao jedinom zaštićenom primjerku ove vrste u Republici Hrvatskoj te jednom od najstarijih primjeraka ove vrste u Europi. Slijedeći hortikulturne trendove 19. stoljeća, zasadila ga je plemićka obitelj Schaumburg-Lippe, istodobno kada su najstarije sekvoje zasađene u Engleskoj, izvan svoga prirodnog staništa.

Inače riječ je o stablima koja su prirodno rasprostranjena u zapadnom dijelu Sjeverne Amerike, točnije u središnjem dijelu Kalifornije (Sierra Nevada) iznad 1500 metara nadmorske visine. U Hrvatskoj, kao i ostatku Europe, sekvoje su se sadile kao ukrasna vrsta, no europska stabla su dimenzijama znatno manja od američkih.

Pobjednika nacionalnog natjecanja Hrvatsko stablo 2021. godine, Javna ustanova će u ime Republike Hrvatske kandidirati na finale natjecanja Europsko stablo 2022. godine, sastavljeno od pobjednika nacionalnih natjecanja zemalja partnera na projektu Stablo godine (engl. Tree of the Year).

Za titulu Hrvatskog stabla 2021. godine natjecalo se 13 kandidata: Bricin hrast (hrast lužnjak – Quercus robur) iz Parka prirode Lonjsko polje, Prijatelj (hrast medunac (dub) – Quercus pubescens) s otoka Krka, Stoljetni div u srcu Slavonije (mamutovac – Sequoia gigantea) iz Slatine, Posljednja dama podgoračkog perivoja (javorolisna platana – Platanus x acerifolia) iz Podgorača, Kapelica (golema tuja – Thuja plicata) iz Arboretuma Opeka, Čempres Ruđera Boškovića (obični čempres – Cupressus sempervirens) iz Mlina, Konavoski platan u Pridvorju (platana – Platanus orientalis) iz Pridvorja, Papučki stari hrast (hrast kitnjak – Quercus petraea) iz Parka prirode Papuk, Majkovski gorostasni dub (hrast medunac (dub) – Quercus pubescens) iz Majkova, Brijunska stara maslina (maslina – Olea europaea) iz Nacionalnog parka Brijuni, Stara majka (velelisna lipa – Tilia platyphyllos) iz Općine Lokve, Vječni bagrem (bagrem – Robinia pseudoacacia) iz Pačetina, Čuvar samostanskog hlada – čempres u vrtu hvarskog franjevačkog samostana (čempres – Cupressus sempervirens horizontalis) s otoka Hvara.

Glasovanje je trajalo od 01. do 30. rujna 2021. godine, a glasovalo je čak 67.231 glasača.

Rezultati ovogodišnjeg natjecanja:

R.BR. KANDIDAT BROJ GLASOVA
1. Stoljetni div u srcu Slavonije 11042
2. Posljednja dama podgoračkog perivoja 10943
3. Brijunska stara maslina 10781
4. Bricin hrast 10556
5. Majkovski gorostasni dub 8186
6. Kapelica 5430
7. Konavoski platan u Pridvorju 1985
8. Čempres Ruđera Boškovića 1821
9. Prijatelj 1653
10. Stara majka 1546
11. Čuvar samostanskog hlada – čempres u vrtu hvarskog franjevačkog samostana 1479
12. Papučki stari hrast 1035
13. Vječni bagrem 774
SVEUKUPNO: 67231

Dosadašnjih godina Republiku Hrvatsku na natjecanju Europsko stablo godine predstavljali su Platana u Trstenom na trgu (2018.) s osvojenim 7. mjestom, Gupčeva lipa (2019.) s osvojenim 11. mjestom, Zaljubljeni Ginko iz Daruvara (2020.) s osvojenim 2. mjestom te Najstarija Medulinka – Čokoladno stablo naših uspomena (2021.) s osvojenim 10. mjestom.

Natjecanje Hrvatsko stablo 2021. godine održava se u sklopu manifestacije Dubrovačko-neretvanske županije pod nazivom Harmonija jeseni. Partneri na provedbi projekta Hrvatsko stablo godine su Fakultet šumarstva i drvene tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatske šume d.o.o. te Hrvatsko agrometeorološko društvo. Ovim putem pozivamo sve građane diljem Republike Hrvatske, a i šire, da se uključe u promociju bioraznolikosti Republike Hrvatske, sudjelujući u glasovanju za izbor Europskog stabla godine koje će se održati početkom 2022. godine, ususret Svjetskom danu šuma (21. ožujka) kada će se proglasiti pobjednik europskog natjecanja. Natjecanjem Stablo godine, cilj je probuditi svijest javnosti o važnosti očuvanja stabala kao vrijednog dijela prirodne baštine i najvrjednijeg resursa kojim raspolažemo.

Zahvaljujemo svim finalistima natjecanja Hrvatsko stablo 2021. godine na uloženom trudu, a pobjedniku želimo puno sreće u promociji Republike Hrvatske na europskoj pozornici 2022. godine!