PRIORITETNA OS: Zelena i otporna zajednička okolina
SPECIFIČNI CILJ 2.2. Jačanje zaštite i očuvanja prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture, među ostalim i u urbanim područjima, te smanjenje svih oblika onečišćenja
NAZIV PROJEKTA: Shared BLUE knowledge and skills to sustain bioDIVERSITY in mariculture
AKRONIM PROJEKTA: BlueDiversity
TRAJANJE PROJEKTA: 01/03/2024 – 31/08/2026
OPIS I CILJ PROJEKTA:
Cilj projekta BlueDiversity je unaprijediti kvalitetu lokalnih morskih ekosustava smanjenjem utjecaja ljudskih aktivnosti na bioraznolikost uz istovremeno jačanje gospodarskih i teritorijalnih prilika.
Pilot područje projekta za Javnu ustanovu je posebni rezervat u moru Malostonski zaljev. Malostonski zaljev je iznimno važno područje, i osim što je zaštićeno područje u kategoriji posebnog rezervata u moru, on je i područje europske ekološke mreže Natura 2000. Također, Malostonski zaljev je stanište za 16 strogo zaštićenih morskih vrsta, te je osim važnosti u zaštiti prirode, značajan u gospodarskom smislu za uzgoj školjkaša – europske plosnate kamenice i dagnje.
Kroz projekt će se provesti detaljna analiza postojećih pritisaka na ekosustav Malostonskog zaljeva, kao i analiza uloga i utjecaja lokalnih ribara, zajednica i drugih relevantnih dionika u sektoru ribarstva i akvakulture. Također će se identificirati nove mogućnosti za osnaživanje njihove uloge u zaštiti bioraznolikosti i održivom upravljanju ribolovnim resursima. Lokalnim dionicima bit će ponuđeni različiti praktični alati i resursi, uključujući edukacije, treninge i tehnološke inovacije, a sve kako bi im se omogućilo aktivno sudjelovanje u zaštiti prirode te uspješno iskorištavanje gospodarskih potencijala kroz zajednički okvir.
Projektom je predviđena izrada stručne studije s aerofotogrametrijom Malostonskog zaljeva. Time će se stvoriti baza podataka za procjenu potencijalnih rizika koje invazivna strana vrsta plavi rak (Callinectes sapidus) predstavlja za sektor akvakulture. Osim toga, provesti će se akcije za smanjenje utjecaja stranih invazivnih vrsta na bioraznolikost Malostonskog zaljeva s naglaskom na plavog raka. Komercijalizacija plavog raka može se pokazati kao značajna ekonomska prilika te dodatni poticaj za smanjenje njegove prisutnosti. Uvođenje dionika u projekt kao što su srednje škole te mala i srednja poduzeća predstavlja značajnu društvenu i ekonomsku priliku, posebno u razvoju novih turističkih ruta usmjerenih na spor turizam, visokokvalitetnu hranu i industrijsko-kulturnu zabavu.
Temeljni koncept projekta BlueDiversity polazi od pretpostavke da rješenja za trenutne i buduće izazove ne bi trebala odbaciti prošlost i tradiciju. Umjesto toga, treba ih nadograditi znanjem i iskustvom prilagođenim lokalnim uvjetima. To znanje i iskustvo dolaze iz brojnih dinamičnih međusobno povezanih djelatnosti i aktivnosti prisutnih na projektnom području.
NOSITELJ PROJEKTA:
- Università del Salento, Dipartimento di Scienze e Tecnologie Biologiche ed Ambientali (University of Salento, Department of Biological and Environmental Sciences and Technologies)
PARTNERI:
- Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Splitsko dalmatinske županije (Public institution for the management of protected parts of nature in Splitsko – dalmatinska county)
- Eduforma Srl (Eduforma Ltd)
- Institut za oceanografiju i ribarstvo (Institute of Oceanography and Fisheries)
- Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije (Public Institution for the Managment of Protected Natural Areas of Dubrovnik-Neretva County)
- Blu Marine Service Soc Coop (Blue Marine Service Cooperative Company)
- Università degli Studi di Padova (University of Padua)
VRIJEDNOST PROJEKTA:
Ukupna vrijednost projekta: 2.022.051,66 EUR
Vrijednost aktivnosti Javne ustanove: 230.000,00 EUR
Sufinanciranje Europske unije kroz program INTERREG V-A Italija-Hrvatska 2021. – 2027. je 80,00% (1.617.641,32).