Rijetki posjetitelji Dubrovačko-neretvanske županije na jesenjoj selidbi – rđasti žalar (Calidris canutus), riđa muljača (Limosa lapponica) i roda (Ciconia ciconia)

Uz deltu rijeke Neretve, najvažnije i najpoznatije obitavalište različitih vrsta ptica u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, manje poznate ili rijetke vrste možemo opaziti i drugdje, osobito u vrijeme selidbe.

Na Stonskoj solani ove su se godine zadržale dvije, u Hrvatskoj izuzetno malobrojne vrste iz porodice ćurlina (Scolopacidae). Za većinu vrsta iz ove porodice muljevite i pjeskovite morske obale idealna su odmorišta na selidbi.

Rđasti žalar (Calidris canutus), ptica veličine kosa, u našoj je zemlji donedavno smatrana samo neredovitim posjetiteljem. Međutim, prema novijim podacima ova je vrsta najvjerojatnije redovita, no malobrojna preletnica Hrvatske na jesenjoj selidbi. Gnjezdarica arktičkih i subarktičkih predjela Azije i Sjeverne Amerike u ovo doba godine seli na svoja južna zimovališta.

Na dalekom sjeveru gnijezdi se i nešto krupnija riđa muljača (Limosa lapponica), posljednjih godina vrlo popularizirana zbog otkrića ekstremno dugih, neprekidnih letova u vrijeme seobe. Satelitskim praćenjima utvrđeno je da pojedini pripadnici ove vrste mogu bez slijetanja preletiti gotovo čitavu dužinu Tihog oceana, točnije od Aljaske do Novog Zelanda. Pošto se riđa muljača hrani na tlu, odnosno to ne može raditi u letu, ovaj nedavno otkriven rekord neprekidnog ptičjeg leta, zaista je poseban. Riđa muljača promatrana je 28. kolovoza te 02. i 03. rujna 2016. godine, dok je rđasti žalar promatran samo prvog navedenog datuma.

Dok je u kontinentalnom području Hrvatske relativno česta, roda (Ciconia ciconia) je u hrvatskom priobalju rijetka, najčešće bilježena tijekom jesenje migracije. Rode na seobi uglavnom lete danju, na većim visinama, koristeći pri tome uzlazna strujanja toplog zraka. Stoga, većina našim područjem prođe neopažena, no ukoliko slete često izazovu veliko zanimanje lokalnog stanovništva.

Takav je slučaj zabilježen prošle godine 21. rujna u Čilipima, gdje je pet jedinki sletilo na noćenje. Ove je godine 04. rujna 2016. godine jedna roda opažena u Dubrovniku. Pokušaj slijetanja omeli su napadi, njenom pojavom uzbuđenih mladih galebova klaukavaca (Larus michahellis) te je nakon prvotnog dizanja visine, nastavila svoj let na jug.