U sklopu projekta Kartiranje, monitoring i upravljanje prekograničnom Natura 2000 mrežom na moru – 4M provedena je dorada i ponovni tisak Priručnika za inventarizaciju morskih staništa. Priručnik za inventarizaciju i praćenje stanja morskih staništa je objavio Državni zavod za zaštitu prirode RH 2006. godine kao obrazovni alat koji pomaže volonterima i zainteresiranoj javnosti da nauče prepoznavati morska staništa, a ujedno je prepoznat kao koristan alat za obrazovanje u školama i na sveučilištima.

U Priručniku su opisana morska staništa dostupna roniocima te su za svako stanište navedeni uzroci ugroženosti i zaštitne mjere. Priručnik je namijenjen profesorima, studentima, učenicima, ljubiteljima prirode i mora, a posebno roniocima, ronilačkim klubovima i centrima koji svojim radom mogu pridonijeti inventarizaciji i praćenju stanja morskih staništa.

Priručnik za inventarizaciju i praćenje stanja morskih staništa preuzmite ovdje.