Projekt CREW – Coordinated Wetland Management in Itay–Croatia cross border region javno je predstavljen u Dubrovniku 20. listopada 2020. godine.

Glavni cilj projekta je doprinos zaštiti i obnovi biološke raznolikosti močvarnih područja, potičući koordinaciju i povećanje učinkovitosti upravljanja močvaranim područjima u Europskoj uniji uspostavljanjem „riječnih ugovora“ kao i zajedničke baze podataka ciljanih područja.

Predstavljanju su prisustvovali predstavnici javnog i privatnog sektora, odnosno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Udruge Biom i Sunce kao i djelatnici Javne ustanove Splitsko-dalmatinske županije More i krš.

Pored Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, partneri s hrvatske strane su Javne ustanove Natura Jadera i Natura Histrica, dok su s talijanske strane, pored vodećeg partnera IUAV, Comune di San Benedetto Del Tronto, Unione Territoriale Intercomunale Riviera Bassa Friulana Riviere Basse Furlane, Patto Territoriale Ofantino i University of Camerino.

Javna ustanove jedna je od 8 partnera u projektu, koji obuhvaća ciljano područje delte rijeke Neretve gdje je u sklopu svog redovnog poslovanja, dužna održavati stabilno stanje područja, Natura 2000 staništa i vrsta. Ovim projektom definirat će se prikladni ciljevi upravljanja prekogranične suradnje te na taj način omogućiti definiranje odgovarajućih zaštitnih mjera.

Projekt se sufinancira iz programa INTERREG ITALIJA – HRVATSKA ukupne vrijednosti 1.836.947,50 eura, dok ukupne aktivnosti Javne ustanove iznose 202.025,00 eura. Trajanje projekta je od 01. prosinca 2018. do 30. kolovoza 2021. godine.