Zaštita eje močvarice (Circus aeruginosus)

Predavanje i nagradni kviz na temu Eja močvarica – zašto je važno ne paliti tršćake održan je u Prirodoslovnom muzeju Metković za učenike osnovnih škola, koje je vodio Dubravko Dender, djelatnik Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Dubrovačko-neretvanske županije.

Budući je u Hrvatskoj zabilježeno samo nekoliko desetaka parova od čega najviše u dolini Neretve i uz donji dio toka rijeke Drave, eja močvarica je ugrožena vrsta. Paljenjem i nelegalnom prenamjenom u poljoprivredne površine uništavaju se tršćaci u kojima se ona gnijezdi. Budući da je ptica grabljivica njezinim nestajanjem bitno se remeti prirodni poredak, što na koncu utječe i na samoga čovjeka.

Poslije predavanja o ovoj zaštićenoj ptici grabljivici održan je mali test znanja, a najbolji su dobili prigodne nagrade.