Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije prisustvovala je ovogodišnjoj inicijativi Sat za planet Zemlju koja se održala u subotu 27. ožujka 2021. godine u 20:30 sati, pod sloganom Pokreni se za planet, u organizaciji WWF Adria.  Već drugu godinu uzastopno globalna akcija Sat za planet Zemlju obilježila se virtualno zbog pandemije bolesti COVID-19. Uz isključivanje javne i dekorativne rasvjete na 60 minuta, milijuni ljudi su plesali i slavili u svojim domovima diljem svijeta. Dokazujući da nijedna individualna akcija oko klimatskih promjena nije premala, te da nijedna kolektivna vizija nije prevelika, Sat za planet Zemlju započeo je gašenjem svjetla na pacifičkom otoku Samoa. Ove godine organizatori su željeli naglasiti da postoji veza između uništenja prirodnog svijeta i sve učestalijih pojava bolesti. Znanstvenici vjeruju da ljudske aktivnosti, uključujući masovno krčenje šuma, uništenje životinjskih staništa i klimatske promjene, potiču izbijanje novih bolesti te upozoravaju da možemo očekivati nove ukoliko ne promijenimo način života i upravljanje gospodarstvima. Klimatske promjene već su prisutne, temperature rastu, mijenjaju se oborinski obrasci, tope se ledenjaci i snijeg, a srednja razina mora raste. Vrlo je vjerojatno da uzrok najvećeg dijela zatopljenja leži u zabilježenom povećanju koncentracija stakleničkih plinova, što je rezultat ljudskih aktivnosti. Klimatske promjene se ne događaju nekom drugom, negdje daleko, u budućnosti, već nama, danas i ovdje, istaknula je u priopćenju izvršna direktorica WWF Adrie, Nataša Kalauz.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije aktivno sudjeluje u razmjeni znanja te podizanju svijesti o utjecaju klimatskih promjena na područja kojima upravlja te ističe kako je neophodno naučiti živjeti na održiv način. Klimatske promjene snažno utječu na okoliš te potenciraju postojeće okolišne probleme poput pada bioraznolikosti i slabljenja usluga koje ekosustavi pružaju. Klimatske promjene također snažno utječu na gospodarstvo, a naročito su pogođeni sektori koji u velikoj mjeri ovise o određenim temperaturama i količinama padalina, kao što su poljoprivreda, šumarstvo i turizam.