Ovogodišnje nacionalno natjecanje Hrvatsko stablo 2023. godine započinje 01. rujna 2023. godine u 00:00:00 h otvaranjem javnog glasovanja za izbor pobjednika natjecanja.

Za titulu Hrvatskog stabla 2023. godine natjecat će se dva kandidata, a samo jedan imat će priliku predstavljati Republiku Hrvatsku na međunarodnom natjecanju Europsko stablo 2024. godine.

Ovogodišnji kandidati su:

  • Murva na Skradinskom buku, bijeli dud (Morus alba) iz Nacionalnog parka Krka, Šibensko-kninska županija, prijavitelj Javna ustanova Nacionalni park Krka;
  • Sestrica iz Mikluševaca, crna topola (Populus nigra) iz Mikluševaca, Općina Tompojevci, Vukovarsko-srijemska županija, predlagatelj Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije.

Glasovanje za Hrvatsko stablo 2023. godine započinje 01. rujna 2023. godine i trajat će do 30. rujna 2023. godine. Glasovati se može samo za jednog kandidata putem službene stranice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije kao nacionalni koordinator natjecanja Stablo godine (Tree of the year) u ime Republike Hrvatske nominirat će pobjednika natjecanja Hrvatsko stablo 2023. godine na natjecanje za Europsko stablo 2024. godine. Natjecanje Stablo godine, kako na nacionalnoj tako i na europskoj razini, iz godine u godinu poprima sve veće razmjere broja sudionika ali i glasača. Pobjednik natjecanja Europsko stablo godine simbolično se proglašava ususret Svjetskom danu šuma 21. ožujka svake godine. Ceremonija proglašenja tradicionalno se održava svake godine u Bruxellesu.

Upute za glasovanje:

  • Glasovanju se može pristupiti direktno putem poveznice https://www.zastita-prirode-dnz.hr/glasaj-za-hrvatsko-stablo-2023-godine i službene stranice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije – https://zastita-prirode-dnz.hr/;
  • Glasovati se može samo za jednog kandidata po izboru, potvrdom klika na internetskoj stranici;
  • Glasovanje traje od 01. rujna 2023. godine u 00:00:00 h do 30. rujna 2023. godine do 23:59:59 h;
  • Od 23. rujna 2023. godine do datuma proglašenja pobjednika natjecanja Hrvatsko stablo 2023. godine do 13. listopada 2023. godine rezultati glasovanja neće biti vidljivi;
  • Po završetku glasovanja i obradi pristiglih podataka, svečano će se proglasiti pobjednik natjecanja putem online platforme.

Cilj natjecanja Stablo godine (Tree of the year) promocija je bioraznolikosti i prirodnih bogatstava diljem Europe. Natjecanjem se nastoje promicati pojedinačna stabla i njihovo značenje u prirodnoj i kulturnoj baštini ljudi koji o njima skrbe.

Cilj ovog natjecanja je priča o samom stablu kojom se opisuje važnost stabala za lokalnu zajednicu i njihova povezanost sa stanovnicima toga kraja, čime se u konačnici nastoji podići svijest javnosti o potrebi očuvanja stabala kao vrijednog prirodnog resursa važnog za život čovjeka, a posebice uslijed sve izraženijih klimatskih promjena.

Ponosni smo što je upravo Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije nositelj predmetnog natjecanja već šestu sedmu zaredom, te samim time čini važan dio u promociji prirodne baštine Republike Hrvatske diljem Europe.

Ovim putem pozivamo sve građane da se uključe u proces javnog glasovanja za izbor pobjednika natjecanja te promociji natjecanja, a sve kako bismo zajednički doprinijeli zaštiti i očuvanju prirodnih vrijednosti, posebice onih zaštićenih – najvrijednijem resursu kojim Republika Hrvatska raspolaže.

Svim finalistima natjecanja Hrvatsko stablo 2023. godine želimo puno uspjeha!