Investirajmo u našu planetuInvest in our planet tema je ovogodišnjeg 52. svjetskog Dana planeta Zemlje s ciljem zaštite prirodnih resursa i skretanja pozornosti na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te motivacije na veće zalaganje i promjene koje će doprinijeti boljitku čovječanstva. Dan planeta Zemlje obilježava se diljem svijeta 22. travnja s ciljem uključivanja stanovništva u proces usmjeren na zaštitu prirodnih resursa našeg planeta.

Povijest obilježavanja Dana planeta Zemlje kreće od 1970. godine, kad su pod vodstvom američkog senatora Gaylorda Nelsona diljem Sjedinjenih Američkih Država održani nacionalni skupovi za okoliš na kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi. Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini ponovno je aktualizirano 1990. godine kada je u manifestacijama diljem svijeta sudjelovalo više od 200 milijuna što je 1992. godine potaknulo održavanje Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru. Ujedinjeni narodi proglasili su 2009. godine 22. travnja Međunarodnim danom majke Zemlje. Danas je Dan planete Zemlje široko prepoznat kao najveći svjetovni praznik na svijetu, a obilježava ga više od milijardu ljudi svake godine kao dan akcije za promjenu ljudskog ponašanja i stvaranje globalnih, nacionalnih i lokalnih promjena politike.

Zemlja je suočena s dvostrukim izazovom klimatskih promjena i propadanja biološke raznolikosti, a naša je dužnost osigurati održivu budućnost planeta. Priroda može bez ljudi, ali ljudi ne mogu bez nje te je važno osvijestiti javnost kako je održivi razvoj jedini od kojeg imaju korist i priroda i ljudi, usredotočen na prirodne procese, nove zelene tehnologije i inovativno razmišljanje koje mogu obnoviti svjetske ekosustave. Na svakome od nas je da obnovimo Zemlju ne samo zato što nam je stalo do očuvanja prirodne sredine, već zbog toga što u njoj i od nje živimo. Svima nam je potrebna zdrava Zemlja za podršku našim poslovima, sredstvima za život, zdravlju i opstanku.

Dan planete Zemlje 2022. je također prilika za obrazovanje o našoj okolini, budući je svatko od nas vjerojatno kroz svoj boravak u prirodi ozbiljnije nego ikada prije razmislio o svom utjecaju na Zemlju. Klimatske promjene predstavljaju najveći izazov budućnosti čovječanstva, pa ne iznenađuje činjenica da su iste u središtu pozornosti Dana planeta Zemlje. Vrijeme je da se počne djelovati na svim razinama, od poslovanja i ulaganja do najmanjeg pojedinca. Pandemija koronavirusa učinila je jasnijim nego ikada prije da su zdravlje ljudi i planeta međusobno povezani, ali i istaknula razliku koju zajednice mogu napraviti kada međusobno surađuju.

Također, zadnjih godina činjenice dokazuju koliko je ljudski rod svojim djelovanjem zagadio planetu Zemlju te postajemo svjesniji nužnih promjena. Zbog toga velike svjetske tvrtke uvode ekološki prihvatljivija rješenja svojih pakiranja, proizvode se električni auti, a među ostalim rješenjima su i smanjenje otpada, recikliranje materijala, zabrana uporabe štetnih kemikalija, zaustavljanje krčenja šuma, prijelaz s fosilnih na obnovljive izvore kao i zaštita ugroženih vrsta od izumiranja.

Svjesni očuvanja izvornosti prirodnih dobara, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, kroz svoje djelovanje i aktivnosti provode strateške projekte usmjerene na ublažavanje klimatskih promjena, zaštitu i očuvanje prirodnih vrijednosti te bioraznolikosti Županije. Projektnim aktivnostima nastoji se naglasiti očuvanje izvornosti prirode, neometanih prirodnih procesa te doprinos zaštiti, očuvanju, unapređenju zaštićenih dijelova prirode i područja ekološke mreže Natura 2000 te pripadajuće biološke, geološke i krajobrazne raznolikosti Dubrovačko-neretvanske županije.

Ovim putem pozivamo javnost da svojim odgovornim ponašanjem i aktivnostima, kroz aktivan pristup, doprinesu očuvanju okoliša i prirode te samim time i planete Zemlje. Zadaća je, ali i obaveza svakoga od nas, da svojim savjesnim i odgovornim ponašanjem doprinese zaštiti okoliša i prirode, očuvanju resursa i ublažavanju posljedica klimatskih promjena budući je Planeta Zemlja jedini dom koji imamo.