U Zoološkom vrtu Grada Zagreba svečano je otvoren edukativno-uzgojni centar za riječnu kornjaču 08. travnja 2025. godine kao jedna od aktivnosti projekta LIFE for Mauremys – Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Novi edukativno-uzgojni centar koji se prostire se na dvjesto metara četvornih, obuhvaća objekt s unutarnjim bazenima i akvarijima, te vanjski životni prostor za kornjače s dva odvojena bazena koji omogućuju istodobno držanje dviju populacija odraslih jedinki (primjerice jedne iz Majkova i druge iz Konavala) kao i prostor za podizanje mladunaca čime se omogućuje nadziranje genetskog materijala, koji se prenosi uzgojem kornjača. Izgradnja centra iznosila je ukupno 181.000,00 EUR.
Centar je oblikovan po uzoru na objekte za uzgoj poluvodenih kornjača umjerenog pojasa Europe i Sjeverne Amerike, kakvi postoje u zoološkim vrtovima u središnjoj Europi. Iako je projektno rješenje imalo niz tehničkih zadatosti, Centar je dobio jedinstven izgled koji vizualno priča priču o prirodnom staništu riječnih kornjača korištenjem stakla i drugih prirodnih materijala te zelene metalne šipke koje dočaravaju trsku, jedno od najprepoznatljivijih obilježja lokvi na jugu zemlje. Kraj uzgojnog centra je edukativna cjelina sa sadržajima koji posjetitelje educiraju sa staništem riječnih kornjača i važnošću njihove zaštite i očuvanja. Zoološki vrt, prema projektu LIFE for Mauremys, treba uzgojiti 40 riječnih kornjača do listopada 2026. godine, a do sada je uzgojeno više od 30 mladunaca.
Izgradnja uzgojnog centra, u suradnji s partnerima projekta LIFE for Mauremys, predstavlja još jedan korak naprijed u zaštiti i očuvanju riječne kornjače, a ujedno je i potvrda sustavnog rada Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije na zaštiti i očuvanju riječne kornjače (Mauremys rivulata) koja se nalazi samo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i ujedno je jedna od najrjeđih i najugroženijih vrsta gmazova u Republici Hrvatskoj Javna ustanova svojim aktivnostima, znanstveno stručnim istraživanjima i projektima koje provodi, od kojih je i projekt LIFE for Mauremys, u suradnji sa znanstvenom zajednicom, prvenstveno doprinosi zaštiti i očuvanju svih zaštićenih prirodnih vrijednosti na području Županije koje su joj dane na upravljanje, međutim nastoji doprinijeti ostvarenju obaveza Republike Hrvatske kao članice Europske unije, sukladno direktivama kojima se uređuje područje zaštite prirode te kroz sve svoje aktivnosti i projekte, osim zaštite i očuvanja izvornosti prirode, nastoji doprinijeti održivom razvoju gospodarskih djelatnosti.
Javna ustanova u suradnji sa znanstveno-stručnom zajednicom, sustavno je provodila istraživanja na području Majkova od 2009. godine na vrsti riječne kornjače ali i na zaštiti i očuvanju njenog staništa (ekosustav krških lokvi). Također, proveden je niz edukativnih aktivnosti s ciljem podizanja svijesti lokalne zajednice i šire javnosti o vrijednosti i značaju predmetnog područja koje je zaštićeno 2022. godine u kategoriji posebnog herpetološkog rezervata Lokve u Majkovima, prvog takve kategorije u Hrvatskoj, upravo radi riječne kornjače koja je jedna od najrjeđih i najugroženijih vrsta gmazova u Republici Hrvatskoj budući da su njezina nalazišta ograničena na malim, fragmentiranim i međusobno izoliranim staništima koja se nalaze samo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Kao nastavak zaštite i očuvanja vrste, izrađena je i projektno-tehnička dokumentacija za uspostavu Posjetiteljsko-interpretacijskog centra dubrovačkog primorja Mauremys koji je logičan nastavak proglašenja i dodatan doprinos zaštiti i očuvanju prvenstveno riječne ali i barske kornjače, ali ujedno i strateški projekt Dubrovačko-neretvanske županije.
Glavni koordinator projekta LIFE for Mauremys je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a partneri su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, Udruga Hyla, Hrvatske vode i Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba.
Projekt LIFE for Mauremys financira se kroz Program LIFE. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 eura od čega je 60 % sufinancirano sredstvima Europske unije (1.278.844,26 eura), a financiranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 eura. Projekt se provodi do listopada 2026. godine.