U organizaciji Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, dana 23. studenog 2024. godine, osnovnoškolci škole Marin Getaldić imali su priliku sudjelovati u edukativnom obilasku špilje Đurovića u mjestu Čilipi. Posjet ovoj prirodnoj atrakciji uz pratnju djelatnica Javne ustanove omogućio je učenicima uvid u važnost špiljskih ekosustava i njihovih uloga u očuvanju biološke i geološke raznolikosti.

Špilja Đurovića spada među najvrednije prirodne lokalitete u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Smještena ispod stajne staze u zračnoj luci u  Čilipima, pruža jedinstven uvid u svijet krškog podzemlja. Špilja je poznata po estetski vrijednim vrstama siga, uključujući stalaktite, stalagmite, sigaste prevlake, saljeve i zavjese. Najveće nakupine siga nalaze se u nekoliko izdvojenih lokacija unutar kanala i dvorane, koja nosi ime po Dubrovačkoj republici.

Posjet špilji Đurovića bio je izuzetna prilika za učenike da se upoznaju s važnim prirodnim fenomenima i njihovim ekološkim značajem. Edukacija o krškim špiljama ne samo da doprinosi razumijevanju geoloških i bioloških procesa, već i motivira mlade da postanu odgovorni u čuvanju prirodne baštine svoje zajednice. S takvim pristupom, buduće generacije mogu doprinositi održivom očuvanju jedinstvenih prirodnih resursa poput špilja i podzemnih vodenih zaliha.

Špilje, osim estetskih i geomorfoloških vrijednosti, imaju ključnu ulogu u očuvanju bioloških zajednica. Podzemni prostori predstavljaju važno stanište za brojne specifične organizme, uključujući endemne vrste koje žive u mraku špilja. Ovi organizmi, prilagođeni životu u ekstremnim uvjetima, čine temelj špiljskih ekosustava. Učenici su kroz predavanje saznali o biospeleološkom značaju špilja te o važnosti svih organizama koji nastanjuju podzemlje za ravnotežu ekosustava.

Također, špilje čuvaju važne podatke o prošlom životu, klimatskim uvjetima i geološkim procesima. Znanstvena istraživanja provedena u špiljama pružaju uvid u povijest Zemlje i klimu, dok arheološki nalazi u nekim špiljama svjedoče o drevnim ljudskim naseljima.

Cilj stručnog obilaska bio je ne samo educirati učenike o važnosti špilja kao geoloških i bioloških fenomena, već i podići svijest o važnosti očuvanja prirodnih vrijednosti. Edukativne aktivnosti i radionice koje provodi Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije omogućuju djeci, ali i širem društvu, da razumiju važnost zaštićenih područja i njihovu ulogu u održavanju biološke, geološke i krajobrazne raznolikosti.