U organizaciji Javne ustanove za upravljanje park-šumom Marjan – Split, 21. ožujka 2018. u prostorijama Šumarskog doma u Zagrebu, održan je okrugli stol na temu mediteranskog potkornjaka (Orthotomicus erosus). Dr. sc. Milan Pernek iz Šumarskog instituta Jastrebarsko prezentirao je prisutnima trenutne spoznaje o sušenju alepskih borova (Pinus halepensis) koje se povezuje s porastom populacije ovog kukca.

Osim u području park-šume Marjan, sušenje alepskih borova zabilježeno je i u drugim dijelovima Dalmacije, a od zaštićenih područja u Dubrovačko-neretvanskoj županiji najviše je izraženo u park-šumi Ošjak kod Vela Luke.

Narednih će se godina sa sigurnošću utvrditi da li je ovaj fenomen samo prolazni trend i hoće li se stvoriti potreba za suzbijanjem mediteranskog potkornjaka u zaštićenim područjima Dubrovačko-neretvanske županije.