Djelatnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, u suradnji s projektnim partnerima, održali su radionicu za potrebe razvoja Smjernica za restauraciju i upravljanje mediteranskim antropogenim lokvama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, dana 05. srpnja 2023. godine, u Sinju. Radionica je održana u sklopu projekta Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji – “LIFE for Mauremys”.
Cilj radionice, kojoj su prisustvovali djelatnici Udruge Biom, bio je prikupiti znanja o obnovi lokvi za potrebe razvoja Smjernica za restauraciju i upravljanje mediteranskim antropogenim lokvama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Udruga Biom, kroz projekt Dinara back to LIFE, već provodi aktivnosti obnove bunara i lokvi s ciljem doprinosa održavanju stočarstva na području Dinare, te su sudionicima radionice kroz terenski obilazak restauriranih lokvi i bunara na Dinari ukazali na primjere dobre prakse obnove istih.
Kako bi se osiguralo dugoročno upravljanje strogo zaštićenom vrstom slatkovodne kornjače, riječne kornjače (Mauremys rivulata), kroz projekt LIFE for Mauremys, izradit će se Smjernice za restauraciju i upravljanje mediteranskim antropogenim lokvama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Tijekom provedbe projekta potpuno će se obnoviti tri lokve na projektnim područjima s ciljem osiguranja boljih uvjeta staništa te zaštite i očuvanja riječne kornjače.
Cilj projekta je poboljšati konzervacijski status riječne kornjače u Republici Hrvatskoj uspostavom održivih populacija u obnovljenim staništima te osigurati dugoročno pravilno upravljanje istima.
Vodeći partner projekta je Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, a uz Javnu ustanovu partneri na projektu su Udruga Hyla, Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba i Hrvatske vode.
Projekt se financira kroz Program LIFE, program Europske unije namijenjen financiranju aktivnosti na području zaštite prirode i okoliša, a predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je od 01. listopada 2022. do 30. rujna 2026. godine.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 EUR, od čega je 60% sufinancirano sredstvima Europske unije (1.278.844,26 EUR), dok sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 EUR. Za provedbu aktivnosti ove Javne ustanove predviđeno je 582.258,97 EUR.