Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije sudjelovala je na radionici o planovima očuvanja za dionike i konzorcijskom sastanku u Splitu, dana 27. i 28. ožujka 2025. godine, u sklopu projekta ASPEH (Adriatic SPEcies and Habitats of Coastal Areas). Događaj je okupio stručnjake, dionike i partnere projekta kako bi razgovarali o strategijama zaštite bioraznolikosti u obalnim područjima i predstavili planove očuvanja vrsta i staništa koje su razvili partneri ASPEH-a.
Svaki od predstavnika prezentirao je Plan očuvanja za svoj stanišni tip/vrstu. Predstavljeni su planovi Upravljačkog konzorcija Torre Guaceto (vodeći partner) za patku njorku (Aythya nyroca), Općine Fano za morskog kulika (Charadrius alexandrines), Regionalnog parka Po Delta Veneto za glavatu želvu (Caretta caretta), Javne ustanove More i krš za Preplavljene ili dijelom preplavljene morske špilje (8330), te Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije za Naselja posidonije (1120) – Muljevita i pješčana dna izložena zraku za vrijeme oseke (1140). Uz prezentaciju planova očuvanja, održala se i grupna radionica kojom su projektni partneri i dionici bili potaknuti na suradnju i razmjenu ideja, te konačnu diskusiju i evaluaciju ključnih strategija zaštite. Sljedećeg dana održao se konzorcijski sastanak kojim su se definirali i uskladili daljnji koraci, kao i aktivnosti koje je potrebno provesti u nastavku projekta.
Ovaj projekt, sufinanciran iz programa INTERREG ITALIJA-HRVATSKA, usmjeren je na rješavanje izazova gubitka bioraznolikosti na području Jadrana s naglaskom na očuvanje prioritetnih vrsta i staništa koja su zaštićena europskim direktivama (Direktivom o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore – 92/43/EEC i Direktivom o očuvanju divljih ptica – 79/409/EEC), te na razvoj zajedničkih alata i strategija za očuvanje prirodne baštine i krajolika.
Projektne aktivnosti uključuju obuku, konkretne akcije i kampanje podizanja svijesti, kako bi se osigurala dugoročna zaštita ovih važnih vrsta i staništa. Jedan od ključnih elemenata projekta ASPEH je transnacionalna suradnja između Italije i Hrvatske. Definiranje koordinirane strategije za bolje upravljanje Natura 2000 područjima bitno je za očuvanje ekološke cjelovitosti Jadranskog mora. Ovaj projekt doprinosi cilju EU da se do 2030. godine 30% morskog i kopnenog područja EU-a stavi pod zaštitu, s posebnim naglaskom na prekogranična morska zaštićena područja. Sinergija mjera očuvanja između jadranskih zemalja ključna je za zaštitu Južnog Jadransko-Jonskog tjesnaca, koji predstavlja ekološki i biološki značajno područje.
Uz Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, projektni partneri su: Upravljački konzorcij Torre Guaceto, Općina Fano, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, Regionalni park Po Delta Veneto, te Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjima Splitsko-dalmatinske županije More i Krš. Ovi partneri zajedno rade na implementaciji mjera zaštite i provedbi zajedničkih aktivnosti u cilju očuvanja bioraznolikosti.
Projekt se sufinancira iz programa INTERREG ITALIJA-HRVATSKA s ukupnim iznosom od 1.923.240,00 eura, dok ukupna vrijednost aktivnosti Javne ustanove iznosi 305.440,00 eura. Projekt traje od 1. travnja 2024. godine do 30. rujna 2026. godine.