Djelatnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije sudjelovali su na edukativnoj radionici u sklopu projekta LIFE Contra Ailanthus (Establishing control of invasive alien species Ailanthus altissima (tree of heaven) in Croatia) dana 09. listopada 2024. godine u Centru za kulturu Korčula.

Radionica se sastojala od izlaganja projekta, njegovih ciljeva i aktivnosti u različitim područjima, te izazova s kojima se projektni tim dosada susreo. Sudionicima je predstavljena problematika smanjene bioraznolikosti kroz prisutnost invazivnih stranih vrsta, kao i različite mogućnosti mobilne aplikacije „Invazivne vrste u Hrvatskoj“ koja je namijenjena široj javnosti te putem koje građani mogu slati dojave o nalazima stranih i invazivnih stranih vrsta koje uoče u prirodi.

Glavna tema radionice je bio prikaz dostupnih metoda uklanjanja pajasena, s naglaskom na one najuspješnije. Uz najčešće korištene standardne mehaničke i kemijske metode, i kombinacije istih, prikazana je i mogućnost korištenja alternativne biološke metode uklanjanja (gljivice Verticillium nonalfalfae). Na terenu je demonstrirana metoda uklanjanja djelomičnim zarezivanjem kore i premazivanjem herbicidom, što je najučinkovitija metoda kod mlađih drvenastih primjeraka (5-10 cm promjera debla).

Edukativne radionice poput ove predstavljaju važnu platformu za prijenos znanja i napretka projekta, kao i povezivanje lokalnih zajednica i uključivanje građana u aktivnu zaštitu prirode.

Projektom je u Republici Hrvatskoj planirano uspostavljanje kontrole nad invazivnom vrstom pajasen u dva područja ekološke mreže Natura 2000, mediteranskoj regiji i u gradovima s povijesnom jezgrom. Javna ustanova koja je jedan od četiri partnera na projektu, zadužena je za provođenje predviđenih aktivnosti na području ekološke mreže Natura 2000 HR2001364 JI dio Pelješca koje uključuje i područja kulturne baštine Ston i Mali Ston.

Glavni partner projekta je Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, a uz Javnu ustanovu partneri na projektu su Javna ustanova Nacionalni park Krka i Vrtlar d.o.o. za javno zelenilo i hortikulturu.

Projekt se financira kroz Program LIFE, instrument Europske unije namijenjen financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime. Ukupna vrijednost ovog projekta je 2.591.937,00 €, a dio predviđen za provedbu aktivnosti Javne ustanove iznosi 251.181,00 €. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije u iznosu od 60 %, te sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u iznosu od 17,62 % i traje do 01. travnja 2025. godine.