Djelatnice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, dana 13. prosinca 2024. godine, sudjelovale su na prvom sastanku Savjetodavnog vijeća projekta LIFE for Mauremys, na Sveučilištu u Zagrebu Agronomski fakultet.
Početkom 2024. godine uspostavljeno je Savjetodavno vijeće projekta Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-Neretvanskoj županiji – LIFE for Mauremys. Vijeće se sastoji od sedam članova, stručnjaka iz različitih sektora relevantnih za uspješnu provedbu projektnih aktivnosti. Cilj ove suradnje je osigurati visoku kvalitetu provedbe projekta i ostvarivanje dugoročnih ciljeva vezanih uz očuvanje riječne kornjače.
Kako bi predstavili dosadašnja postignuća, kao i raspravili nadolazeće izazove i aktivnosti potrebne za osiguranje održivosti projekta, održan je sastanak sa Savjetodavnim vijećem. Na sastanku su sudjelovali i predstavnici upravnog odbora projekta, koji su detaljno prikazali napredak u implementaciji projekta te predstavili planove za nadolazeće faze.
Jedna od ključnih tema rasprave bila je nastavak aktivnosti na očuvanju staništa riječne kornjače, kao i način na koji će se osigurati dugoročna održivost projekta. Kroz suradnju s vijećem, planira se daljnje jačanje zaštite ove ugrožene vrste i njene ekološke uloge u sredozemnim vlažnim staništima. Sastanak je pružio priliku za razmjenu mišljenja, uputstvo na nove izazove te donošenje odluka koje će omogućiti uspješan nastavak projekta.
Projekt LIFE for Mauremys – Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji je četverogodišnji projekt s ciljem poboljšanja nepovoljnog statusa očuvanja jedinstvene vrste slatkovodne kornjače riječne kornjače (Mauremys rivulata) koja u Republici Hrvatskoj živi samo na području Dubrovačko-neretvanske županije. Predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je od 01. listopada 2022. do 30. rujna 2026. godine.
Vodeći partner projekta je Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, a uz Javnu ustanovu partneri na projektu su Udruga Hyla, Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba i Hrvatske vode. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 EUR, od čega je 60% sufinancirano sredstvima Europske unije (1.278.844,26 EUR), dok sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 EUR. Za provedbu aktivnosti Javne ustanove predviđeno je 582.258,97 EUR.