Djelatnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije sudjelovali su na početnom (kick off) partnerskom sastanku u sklopu provođenja projekta UNDERSEA u Veneciji dana 20. ožujka 2024. godine, kao i na treningu za projektne partnere koji je održan 21. ožujka 2024. godine.

Predstavnici partnera ukratko su predstavili svoje institucije te prezentirali svoja ključna iskustva na prethodnim projektima, kao i očekivanja za projekt UNDERSEA. Nositelji projekta iznijeli su ključne aspekte provođenja projektnih aktivnosti kao i ukupni pregled projekta po već  utvrđenom hodogramu projekta. Raspravljalo se o programu rada, projektnim aktivnostima i pojedinim područjima u kojima će se postavljati uređaji za praćenje razine podvodne buke antropogenog podrijetla.

Tijekom treninga za projektne partnere prezentirani su uređaji za snimanje buke u podmorju, način njihove upotrebe, kao i samo rukovanje uređajima. Cilj treninga je bio opisati sve postupke potrebne za implementaciju sustava praćenja s autonomnim pasivnim podvodnim snimačem. Fokus je bio na tri glavne teme:

  • tehnički zahtjevi i specifikacije za autonomni pasivni akustični snimač,
  • opis sustava za praćenje podvodne buke,
  • upravljanje i obrada podataka.

Cilj projekta UNDERSEA je promicanje održivog razvoja u području Jadranskog mora jačanjem prekograničnog sustava za praćenje, ocjenjivanje i ublažavanje zagađenja antropogenom bukom kao i unaprjeđenje upravljanja te planiranja rješenja za zaštitu ekosustava Jadranskog mora od podvodnog zagađenja antropogenom bukom:

  • širenjem trenutnog sustava praćenja uključivanjem novih područja,
  • uvođenjem novih tehnika praćenja,
  • praćenjem novih izvora buke,
  • uvođenjem praćenja u redovno poslovanje,
  • pružanjem novih digitalnih alata za integrirano prekogranično upravljanje te zaštitu i očuvanje biološke raznolikosti.

Antropogena buka u podmorju ima velik utjecaj na morske organizme, ponajprije morske sisavce kao što su kitovi i dupini, ali i na morske kornjače, odnosno značajan utjecaj na njihovo kretanje i hranjenje.

Izvori buke su različiti, ali najviše se ističu brodovi, vjetroelektrane, građevinski radovi i prelijetanja zrakoplova.

Uz Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, partneri na projektu su Consiglio Nazionale delle Ricerche (National Research Council), Plavi svijet Institut za istraživanje i zaštitu mora (The Blue World Institute of Marine Research and Conservation), Institut za oceanografiju i ribarstvo (Institute of Oceanography and Fisheries), Agenzia Regionale per la protezione dell’ ambiente del Friuli Venezia Giulia (Enviromental Protection Agency of Friuli Venezia Giulia), Fondazione Cetacea (Cetacea Foundation), Agenzia Regionale per la prevezione e protezione dell’ ambiente della Puglia (Apulian Regional Agency for Enviromental Prevention and Protection) i Hrvatski prirodoslovni muzej (Croatian Natural History Museum). Pridruženi partneri su: Regionalna razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA (Regional Development Agency Dubrovnik-Neretva County) i Regione Emilia Romagna (Emilia Romagna Region).

Ukupna vrijednost projekta je 2.219.960,00 EUR, vrijednost aktivnosti Javne ustanove je 150.000,00 EUR, a sufinanciranje Europske Unije kroz Interreg program Italija-Hrvatska 2021-2027 iznosi 80,00% (1.775.968,00 EUR).

https://www.facebook.com/underseainterregitalycroatia

https://www.instagram.com/interreg_undersea/

INTERREG UNDERSEA