Djelatnice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije sudjelovale su na Kick-off sastanku projekta Shared BLUE knowledge and skills to sustain bioDIVERSITY in mariculture – BlueDiversity koji je održan 23. i 24. rujna 2024. godine u Lecceu.

Prvog dana svi projektni partneri predstavili su svoje institucije i radne pakete te su se definirale daljnje smjernice u vidu aktivnosti koje je potrebno provesti sukladno zadanom gantogramu projekta. Drugog dana održan je sastanak upravnog odbora nakon kojeg je slijedio terenski obilazak pilot područja vodećeg partnera – Istraživački centar Aquatina di Frigole koji uključuje obalnu lagunu Laguna Acquatina koja je dio mreže NATURA 2000.

Projekt BlueDiversity ima cilj stvoriti modele za potporu bioraznolikosti i očuvanje obalnih ekosustava u trenutnoj fazi tranzicije prema plavoj ekonomiji u Jadranskom moru. Prekogranične pilot aktivnosti usmjerene su na primjenu inovativnih alata za procjenu bioraznolikosti i usluga ekosustava, kao i održive prakse kako bi se smanjio ljudski utjecaj i zaštitile gospodarske aktivnosti.

Prekogranični program Interreg Italija – Hrvatska, u sklopu kojeg je odobren projekt  BlueDiversity započeo je s provedbom 01. ožujka 2024. godine u sklopu prioritetne osi 2 – Zeleno i otporno zajedničko okruženje sa specifičnim ciljem 2.2. – Jačanje zaštite i očuvanja prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture, među ostalim i u urbanim područjima, te smanjenje svih oblika onečišćenja.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije jedna je od sedam (7) partnera projekta, koji obuhvaća ciljano područje Malostonskog zaljeva. Uz Javnu ustanovu projektni partneri su: University of Salento, Department of Biological and Environmental Sciences and Technologies, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Splitsko dalmatinske županije, Eduforma Ltd, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Blue Marine Service Cooperative Company i University of Padua. Ovim projektom definirat će se prikladni ciljevi upravljanja prekograničnom suradnjom te na taj način omogućiti definiranje odgovarajućih zaštitnih mjera.

Projekt se sufinancira iz programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija – Hrvatska 2021. – 2027. ukupne vrijednosti 2.022.051,66 eura, dok ukupne aktivnosti Javne ustanove iznose 230.000,00 eura. Trajanje projekta je od 01. ožujka 2024. godine do 31. kolovoza 2026. godine.