U sklopu projekta Uklanjanje otpada iz speleoloških objekata na području ekološke mreže Natura 2000 (HR2001367 I dio Korčule) u razdoblju od 13. studenog do 22. studenog 2024. godine, u suradnji s društvom za planinarenje, istraživanje i očuvanje prirodoslovnih vrijednosti „OSMICA“ i Gradom Korčulom, uspješno su očišćena tri speleološka objekta. Radovi su se provodili sukladno ranije izrađenom Planu uklanjanja otpada odbačenog u speleološke objekte na području Grada Korčule: Jama na Mratinu (Žrnovo), Jama od Bašćine kod Razine (Žrnovo) i Jama u Pupnatu (Pupnat).
U sklopu projekta izvađeno je 38 m³ sitnog i krupnog komunalnog, te 6 m³ biološkog otpada. Osim toga, izrađeni su i detaljni topografski nacrti i 3D skenovi stanja speleoloških objekata prije i nakon čišćenja. Kao mjera sprječavanja ponovnog odlaganja otpada izrađene su i postavljene, na ulaze svih objekata, obavijesne table s piktogramima i QR kodovima.
Speleološki objekti, sukladno Zakonu o zaštiti prirode, imaju poseban značaj za Hrvatsku jer predstavljaju izuzetno značajan prirodni resurs zbog njihove jedinstvene ekološke, geološke i hidrološke funkcije. Podzemni sustavi čuvaju bogatu bioraznolikost, sadrže informacije o prošlim geološkim i klimatskim promjenama, predstavljaju izvor pitke vode te su jedinstvene geološke forme nastale dugotrajnim utjecajem prirodnih procesa.
Iz hidrološkog aspekta, speleološki objekti igraju važnu ulogu u vodnom ciklusu. Krške jame i šupljine djeluju kao prirodni rezervoari vode i filteri koji osiguravaju kvalitetnu pitku vodu, čineći ih ključnim za hidrološke sustave u mnogim krškim regijama. Podzemni vodeni tokovi često su jedini izvori pitke vode za okolna naselja, zbog čega je razumijevanje i očuvanje takvih sustava od velike važnosti.
Projekt uklanjanja otpada iz speleoloških objekata na području ekološke mreže Natura 2000 (HR2001367 I dio Korčule) sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost temeljem Javnog poziva za neposredno sufinanciranje uklanjanja otpada odbačenog u okoliš (tzv. „divlja odlagališta“), a suradnici na projektu su Grad Korčula i udruga Adriatica.