Dana 19. rujna 2024. godine djelatnice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima Dubrovačko-neretvanske županije provele su publicista iz Uprave za špilje Češke Republike Pavela Gejdoša u obilazak Đurovića špilje i špilje Šipun.

Češki publicist koji piše vodič o najzanimljivijim špiljama u Europi imao je priliku doznati nešto više o postanku špilja i špiljskog nakita s osvrtom na biospeleološki značaj i važnosti svih organizama u špiljama za cjelokupni ekosustav.

Đurovića špilja nalazi se ispod stajne staze dubrovačke zračne luke u mjestu Čilipi, procijenjene starosti oko 5000 godina. Od estetski vrijednih tipova siga zabilježene su: stalaktiti, stalagmiti, sigaste prevlake, saljevi i zavjese. Najveće nakupine siga zabilježene su na nekoliko izdvojenih lokacija kanala i Dvorane. U šupljini nazvanoj Kapelica zidovi i vertikalni kanal (dimnjak) koji vodi prema površini stijena je potpuno prekriven saljevima sa stalaktitima i sigastom prevlakom. Duž stropa i glavnih pukotina u kanalu obilna je pokrivenost stalaktitima. Dvorana Dubrovačke republike odlikuje se, uz Kapelicu, estetski najvrjednijim sigama.

Špilja Šipun smještena je na sjeveroistočnom dijelu poluotoka Rat u Cavtatu i zaštićena je kao geomorfološki spomenik prirode 1963. godine. Poznata je po anhijalinom jezeru i velikoj dvorani sa sigastim nakupinama, od kojih najatraktivnija siga nosi ime svetog Vlaha. Dužina špilje je 165 metara, a širina 32 metra. Anhijalino jezero u špilji Šipun od posebne je važnosti jer se sastoji od tri odvojena sloja: sloj slatke vode na površini, sloj miješanja slatke i slane vode te morski sloj na dnu. Osim što je Šipun dom nekim endemskim organizmima, ona je ujedno i  tipsko nalazište, što znači da su u njoj po prvi puta nađene, te na temelju tih uzoraka opisane, određene vrste organizama.

Javna ustanova kroz svoje djelovanje i aktivnosti  provodi edukativne radionice i stručna vođenja u svrhu edukacije što većeg broja lokalnog stanovništva i stručnih suradnika s ciljem očuvanja izvornosti prirode, kao i doprinosa svakog pojedinca zaštiti, očuvanju, unapređenju zaštićenih dijelova prirode i područja ekološke mreže Natura 2000 te pripadajuće biološke, geološke i krajobrazne raznolikosti Dubrovačko-neretvanske županije.