Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, u partnerstvu sa Sveučilištem u Zagrebu Agronomskim fakultetom, Ustanovom Zoološki vrt Grada Zagreba, Hrvatskim vodama i Udrugom Hyla, u sklopu projekta LIFE for Mauremys, održala je međusektorsku radionicu o održivim ribolovnim praksama u staništima riječne kornjače dana 3. listopada 2023. godine u gradu Opuzenu.
Radionici su prisustvovali predstavnici Lokalne akcijske grupe u ribarstvu Malo misto, lokalne Vodnogospodarske ispostave Hrvatskih voda, predstavnici Ispostave za slatkovodni ribolov te Ispostave za morski ribolov Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede, te predstavnici Zavoda za zaštitu okoliša i prirode i Uprave za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Riječna kornjača jedna je od najugroženijih vrsta hrvatske herpetofaune. Budući da obitava u lokvama koje su antropogenog podrijetla, stoljećima korištene i održavane, pritisci na područje se očituju upravo u zapuštanju poljoprivrednih aktivnosti. Najveće prijetnje riječnoj kornjači predstavljaju degradacija i gubitak staništa uzrokovan kanalizacijom vodenih tokova, ekološka sukcesija, ilegalno korištenje vrša, te prisustvo invazivnih stranih vrsta.
Na radionici je kratko predstavljen projekt s posebnim osvrtom na aktivnosti koje se odnose na održivi ribolov i invazivne strane vrste. Uz predavanja profesora partnerskog Agronomskog fakulteta o invazivnim vrstama na projektnom području, pregled zakonskog okvira slatkovodnog i morskog ribolova na području Dubrovačko-neretvanske županije te nastavno na to o problemu nelegalnog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova na projektnom području, sudionicima su predstavljeni i preliminarni rezultati ankete o slučajnom ulovu kornjača ribolovom koju od lipnja provodi nositelj projekta Agronomski fakultet.
Kako bi se smanjila vjerojatnost slučajnog ulova slatkovodnih kornjača ribolovom, kroz projekt se planira testiranje novog prototipa selektivne vrše na pilot području projekta, području ekološke mreže Natura 2000 HR5000031 Delta Neretve, te je u tu svrhu predstavljen i dizajn modifikacije otvora vrše, kao i rezultati preliminarnog testiranja.
Ovim putem pozivamo Vas ukoliko želite sudjelovati u anketi o slučajnom ulovu kornjača ribolovom, istu možete ispuniti na web stranici projekta: https://life4mauremys.agr.hr/
Ili putem QR koda:
Vrlo značajan segment radionice je bila rasprava u kojoj su sudjelovali predstavnici različitih sektora, te se raspravljalo o svakodnevnoj problematici upravljanja i problematici preklapanja nadležnosti u ekološkoj mreži i zaštićenim područjima, te načinima kako postojeće probleme najbolje riješiti kroz pravni okvir, ali i svakodnevnu praksu, što ukazuje da je međusektorska suradnja izniman doprinos zaštiti i očuvanju prirodnih vrijednosti Dubrovačko-neretvanske županije.
Projekt se financira kroz Program LIFE, instrument Europske unije namijenjen financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, a predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je četiri godine.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 EUR, od čega je 60% sufinancirano sredstvima Europske unije (1.278.844,26 EUR), dok financiranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 EUR. Za provedbu aktivnosti ove Javne ustanove predviđeno je 582.258,97 EUR.