Borba protiv širenja pandemije COVID-19, u pojedinim regijama svijeta, poprimila je neopravdane metode eliminacije šišmiša koji se smatraju izvorom zaraze virusa SARSCoV-2.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije ovim putem želi podijeliti zajedničke informacije o šišmišima kao međunarodni apel Konvencije o migratornim vrstama CMS, Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša EUROBATS i Sporazuma o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica AEWA, s ciljem informiranja javnosti o novonastaloj temi i spriječavanja nove potencijalne ugroze već ugroženih šišmiša.

Dosadašnja istraživanja otkrivaju sljedeće:

– Šišmiši ne prenose virus COVID-19, već se bolest prenosi s čovjeka na čovjeka;
– Ne postoje dokazi da se virus SARS-COV-2 inicijalno prenio direktno sa šišmiša na čovjeka budući se i dalje provode znanstvena istraživanja s ciljem utvrđivanja od kojeg izvora i uz koje posrednike je virus prešao na čovjeka;
– 1400 vrsta šišmiša, koje žive diljem svijeta, donose višestruke koristi ljudima – oni su oprašivači, sudjeluju u rasprostiranju sjemenki i kontroli kukaca („štetnika – u poljoprivredi i šumarstvu“, a jedu i nezanemariv broj komaraca);
– Mnoge vrste šišmiša ugrožene su i bez naše pomoći neće opstati, ubijanje šišmiša neće imati nikakav učinak na kontrolu širenja COVID-19 pandemije, ali će imati negativan učinak na populacije šišmiša diljem svijeta, a posljedično i na poremećaj prirodne ravnoteže ekosustava;
– Sličan događaj predstavljala je zaraza ptičjom gripom 2006. godine, koja je imala za posljedicu uklanjanje migratornih vodenih ptica i isušivanje njihovih močvarnih staništa.

Povod za međunarodnu reakciju, uz zamolbu da se ova informacija proširi svim dostupnim kanalima komunikacije, je činjenica da se u nekim dijelovima svijeta šišmiši eliminiraju, kao neopravdana mjera za suzbijanje epidemije.

Javna ustanova pridružuje se incijativi osvještavanja javnosti u cilju sprječavanja nove potencijalne opasnosti za već ugrožene šišmiše koji su u Republici Hrvatskoj zakonom zaštićene vrste, a u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, prema zadnjim istraživanjima iz 2019. godine, zabilježeno ih je 10.

Na stranici EUROBATS možete pogledati kratki video nastavno na ovu temu – https://www.eurobats.org/sites/default/files/documents/pdf/COVID-19/COVID-19%20BATS.mp4

Detaljnije informacije iz različitih relevantnih izvora pročitajte na sljedećem linku: – https://www.eurobats.org/node/2571