Ljepušak (Hydrocotyle vulgaris) – kritično ugrožena biljna vrsta opet pronađena u delti rijeke Neretve

Nakon dugog niza godina u delti rijeke Neretve opet je pronađen ljepušak (Hydrocotyle vulgaris), u Hrvatskoj rijetka biljna vrsta. Pronašao ju je Bariša Ilić, suradnik Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, na čak četiri lokaliteta.

Riječ je o iznimno važnom nalazu, prema Crvenom popisu flore Hrvatske, kritično ugrožene vrste. Nalaz su potvrdili stručnjaci Hrvatske agencije za okoliš i prirodu (HAOP) te istakli kako za deltu rijeke Neretve postoje svega dva službena podatka (Flora Croatica Database) koji datiraju iz sredine prošlog stoljeća.

Ponovni pronalazak ove biljne vrste samo je jedan u nizu podataka koji deltu rijeke Neretve ističe kao područje od neprocjenjive važnosti za bioraznolikost Hrvatske.