Za potrebe projekta pod nazivom Uklanjanje otpada iz speleoloških objekata kojim se uklanja otpad odbačen u speleološke objekte na području ekološke mreže Natura 2000 (HR2001367 I dio Korčule) izrađen je Plan uklanjanja otpada.

Ovaj dokument predstavlja temelj za provedbu aktivnosti sanacije i zbrinjavanja prikupljenog otpada, kao i mjere sprječavanja ponovnog odlaganja otpada iz tri speleološka lokaliteta na području Grada Korčule: Jame na Mratinu (Žrnovo), Jame od Bašćine kod Razine (Žrnovo) i Jame u Pupnatu (Pupnat). Speleološki objekti nalaze se na području spomenute ekološke mreže te u blizini zaštićenih područja park-šuma Hober i posebnog rezervata šumske vegetacije Kočje.

Speleološki objekti su sukladno čl. 99. Zakona o zaštiti prirode (Narodne novine br 80/13, 15/18, 14/19, 127/19 i 155/23) od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, te su neprocijenjivi resursi koji:

  • Čuvaju bogatu bioraznolikost: U špiljama i jamama žive brojne jedinstvene vrste koje se nigdje drugdje ne mogu naći;
  • Sadrže zapise iz prošlosti: Omogućuju nam proučavanje geoloških procesa, klimatskih promjena i života nekada;
  • Prirodni su resursi pitke vode: Krško podzemlje ima ključnu ulogu u hidrološkom ciklusu i održavanju ekosustava;
  • Predstavljaju jedinstvene geomorfološke tvorevine: Špilje i jame su rezultat dugotrajnog djelovanja prirodnih sila i često se mogu naći zanimljivi oblici.

S ciljem dobivanja detaljnog uvida u stanje lokaliteta i prikupljanja podataka nužnih za izradu Plana, dana 16. svibnja 2023. godine proveden je terenski obilazak. Temeljem rezultata istraživanja na terenu procijenjene su količine i sastav otpada, provedene su izmjere mikroklimatskih parametara, kao i sastav plinova, te su predložene tehnike uklanjanja i konkretne mjere koje će se poduzeti kako bi se spriječilo daljnje onečišćenje.

Planom su također obuhvaćene sljedeće aktivnosti:

  • Izrada detaljnih nacrta speleoloških objekata i stanja svakog pojedinog objekta;
  • Definiranje statusa odbacivanja otpada (aktivno ili ne);
  • Izrada plana sigurnog pristupa i izvlačenja otpada uz minimalni utjecaj na okoliš;
  • Definiranje potrebnih ljudskih i materijalnih resursa za provedbu akcije čišćenja;
  • Predviđanje naknadnih faza uklanjanja otpada.

Izradom ovog Plana postavljeni su temelji za uspješnu provedbu projekta i dugoročnu zaštitu speleoloških objekata na Korčuli. Očekuje se da će provedba planiranih aktivnosti doprinijeti očuvanju bioraznolikosti, zaštiti podzemnih voda, promociji održivog razvoja otoka te podizanju svijesti o problematici odlaganja otpada u okoliš.

Predviđeno vrijeme provođenja aktivnosti uklanjanja otpada iz spomenutih speleoloških objekata na otoku Korčuli je u studenom ove godine.

Ovaj projekt sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost temeljem Javnog poziva za neposredno sufinanciranje uklanjanja otpada odbačenog u okoliš (tzv. „divlja odlagališta“) u iznosu od 29.160,00 € (80%). Ukupna vrijednost projekta je 36.450,00 €.