RONILAČKI TERENI – PROJEKT 4M

U sklopu projekta “Kartiranje, monitoring i upravljanje prekograničnom Natura 2000 mrežom na moru (4M)” održana su dva ronilačka terena na području Crne Gore.

Između 07. i 11. rujna 2016. kartiralo se područje od Rta Arza do mjesta Bigovo (zaljev Trašte), a od 26. rujna do 02. listopada 2016. područje od mjesta Bigova (zaljev Trašte) do Rta Platamuni.

S ciljem opisa morskih vrsta i staništa te maksimalne dubine zaron, ronioci iz Javne ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije i Udruge Sunce, te volonteri Udruge Green Home, Društva ekologa Crne Gore, Instituta za biologiju mora Kotor i Udruge MedCEM (CG), nakon svakog odrađenog zarona, izrađuju profile morskog dna.

Prilikom izrade ronilačkih profila ronioci se služe priručnicima napravljenim u sklopu projekta 4M: Priručnik za inventarizaciju i praćenje stanja morskih staništa i Priručnik za zaštitu mora i prepoznavanje živog svijeta Jadrana.